Arlöv

I Arlöv strax norr om Malmö finns vårt huvudkontor. I anslutning till kontoret finns 12 000 m2 moderna lagerlokaler. De avfuktade och tempererade lagerlokalerna är speciellt anpassade för trä- och skivmaterial samt byggvaror. En av våra limträkapar är också placerad här.

Utställning

I Arlöv finns även en utställning, där arkitekter och kunder kan studera olika material och tillbehör mot tidsbokning.

Utbildningscenter

Vi har också ett utbildningscenter, där vi genomför såväl utbildningar såsom t. ex. Corianskolor och trä/fönsterskolor, som utställningar och informationsmöten för våra kunder och leverantörer.

Turbilar

Anläggningen i Arlöv har ett gynnsamt läge intill E6: an, något som underlättar logistiken för både våra kunder och leverantörer. Härifrån utgår turbilar till hela södra Sverige.

Kontaktuppgifter och öppettider

Fredricsons Trä AB
Besöksadress: Södra Virvelvägen 2-4,
SE-232 35 Arlöv
Postadress: Box 55, SE-232 21 Arlöv

Tel: 040-53 85 00
Fax: 040-43 02 70
Fax (ÅF): 040-43 46 20

Kontoret är öppet måndag till fredag,
kl. 07.30 till 16.30.
Lagret öppet måndag till fredag,
kl. 07.00 till 16.00.
Lunchstängt mellan 12.00 och 12.30.

Ladda ner turbilsschema

Kontaktpersoner i Arlöv

Cecilia Björkvald
Ekonomiassistent
Tel: +46 40 53 85 13
cecilia.bjorkvald@fredricsons.com

Peter Bohman
Innesäljare
Tel: +46 40 53 85 05
Mobil: +46 705 38 50 99
peter.bohman@fredricsons.com

Johan Bolinder
Marknadschef
Tel: +46 40 53 85 32
Mobil: +46 705 38 50 75
johan.bolinder@fredricsons.com

Ann Brändefors
Ekonomi- /HR-ansvarig
Tel: +46 40 53 85 08
ann.brandefors@fredricsons.com

Torgny Filling
Transportsamordnare/Expedition
Tel: +46 40 53 85 02
torgny.filling@fredricsons.com

Sam Larsson
Säljare
Tel: +46 40 53 85 37
Mobil: +46 705 38 51 07
sam.larsson@fredricsons.com

Anna Liljeroth
Innesäljare
Tel: +46 40 53 85 39
anna.liljeroth@fredricsons.com

Jerry Ljungdahl
Arbetande Förman
Mobil: +46 705 79 11 80
jerry.ljungdahl@fredricsons.com

Lars Magnusson
IT-ansvarig
Tel: +46 40 53 85 07
Mobil: +46 70 53 85 015
lars.magnusson@fredricsons.com

Damir Merdzanic
Inköp Europeiskt Hårdträ/Limfog
Mobil: +46 705 20 11 11
damir_merdzanic@yahoo.com

Leif Nilsson
Innesäljare
Tel: +46 40 53 85 34
Mobil: +46 705 38 50 60
leif.nilsson@fredricsons.com

Jonas Nilsson
Affärsområdeschef Industri
Tel: +46 40 53 85 35
Mobil: +46 760 89 12 00
jonas.nilsson@fredricsons.com

 

Anna Olsson
Receptionist/Fakturering
Tel: +46 40 53 85 14
anna.olsson@fredricsons.com

Camilla Persson
Inköpsansvarig, ÅF/Golv/Am. hårdträ
Tel: +46 40 53 85 36
Mobil: +46 705 38 50 45

camilla.persson@fredricsons.com

Magnus Persson
VD
Tel: +46 40 53 85 25
Mobil: +46 705 38 51 05
magnus.persson@fredricsons.com

Jan Sandstedt
Innesäljare
Tel: +46 40 53 85 06
jan.sandstedt@fredricsons.com

Fredrik Sigeback
Säljare
Tel: +46 40 53 85 38
Mobil: +46 70 53 85 155
fredrik.sigeback@fredricsons.com

Eskil Svensson
Konsult
Tel: +46 40 53 85 22
eskil.svensson@fredricsons.com

 

 

Arlöv

Södra Virvelvägen 2-4
Box 55, SE-232 21 Arlöv
Tel: +46 (0)40-53 85 00
Fax: +46 (0)40-43 02 70
info@fredricsons.com

Göteborg

Holmvägen 54, Stora Holm
Box 8844, SE-402 71 Gothenburg
Tel: +46 (0)31-70 50 500
Fax: +46 (0)31-70 50 501
info@fredricsons.com

Rönås

Farabolsvägen 21
SE-290 60 Rönås, Kyrkhult
Tel: +46 (0)454-57 07 40
Fax: +46 (0)454-77 00 05
info@fredricsons.com

Stockholm

Betongvägen 6A, Länna
SE-142 50 Skogås
Tel: +46 (0)8-744 52 50
Fax: +46 (0)8-744 15 57
info@fredricsons.com

Vaggeryd

Ödestuguvägen 40
SE-567 22 Vaggeryd
Tel: +46 (0)393-36 260
Fax: +46 (0)393-36 269
info@fredricsons.com