Göteborg

I Göteborg finns vår anläggning med nyuppförda och toppmoderna lagerutrymmen om 7000 kvadratmeter. De är tempererade och avfuktade och det borgar för kvalitén. Vi har sammanlagt 11000 kvadratmeter fyllda med trä- och skivmaterial. Vår formatsåg är också placerad här, liksom en limträkap. Som arkitekt eller kund kan du i Göteborg se vår utställning av olika produkter i vårt utbud mot tidsbokning. Härifrån utgår våra turbilar som servar kunder på västkusten.

Goteborg

Kontaktuppgifter och öppettider

Fredricsons Trä AB
Besöksadress: Holmvägen 54,
Stora Holm,
SE-417 46 Göteborg
Postadress: Box 8844, SE-402 71 Göteborg

Tel: 031-70 50 500
Fax: 031-70 50 501
Fax (ÅF): 040-43 46 20

Kontoret är öppet måndag till fredag,
kl. 08.00 till 16.30.
Lager öppet måndag till fredag,
kl. 07.00 till 16.00.
Lunchstängt mellan 12.30 och 13.00.

Ladda ner turbilsschema

Kontaktpersoner i Göteborg

Jonny Andersson
Verksamhetsansvarig/Affärsomr.chef ÅF
Tel: +46 31 70 50 503
Mobil: +46 705 15 25 83
jonny.andersson@fredricsons.com

Nicholas Andersson
Innesäljare
Tel: +46 31 70 50 519
Mobil: +46 722 51 24 65
nicholas.andersson@fredricsons.com

Per Eskilsson
Lagerchef
Mobil: +46 702 34 4390
per.eskilsson@fredricsons.com

Martin Hall
Säljare
Tel: +46 31 70 50 544
Mobil: +46 70 35 05 515
martin.hall@fredricsons.com

Thomas Johansson
Säljare
Tel: +46 31 70 50 514
Mobil: +46 705 93 46 36
thomas.johansson@fredricsons.com

Ann Josefsson
Administration/Säljsupport
Tel: +46 31 70 50 538
ann.josefsson@fredricsons.com

Gunilla Kihlberg
Inköpsassistent/Logistik
Tel: +46 31 70 50 505
Mobil: +46 704 41 59 15
gunilla.kihlberg@fredricsons.com

Mikael Kloth
Säljare
Tel: +46 31 70 50 512
Mobil: +46 760 37 35 79
mikael.kloth@fredricsons.com

Ulf Larsson
Marknadsutvecklingskonsult ÅF
Mobil: +46 70 53 85 065
ulf.larsson@fredricsons.com

 

Anders Schölin
Formatsågsansvarig
Tel: +46 31 70 50 504
Mobil: +46 703 28 44 25
anders.scholin@fredricsons.com

Annika Schölin
Innesäljare
Tel: +46 31 70 50 516
Mobil: +46 708 62 04 88
annika.scholin@fredricsons.com

Aleksandar Veljovic
Transportsamordnare/Expedition
Tel: +46 31 70 50 520
aleksandar.veljovic@fredricsons.com

Annette Wirtberg
Innesäljare
Tel: +46 31 70 50 517
Mobil: +46 707 58 04 88
annette.wirtberg@fredricsons.com

 

Arlöv

Södra Virvelvägen 2-4
Box 55, SE-232 21 Arlöv
Tel: +46 (0)40-53 85 00
Fax: +46 (0)40-43 02 70
info@fredricsons.com

Göteborg

Holmvägen 54, Stora Holm
Box 8844, SE-402 71 Gothenburg
Tel: +46 (0)31-70 50 500
Fax: +46 (0)31-70 50 501
info@fredricsons.com

Rönås

Farabolsvägen 21
SE-290 60 Rönås, Kyrkhult
Tel: +46 (0)454-57 07 40
Fax: +46 (0)454-77 00 05
info@fredricsons.com

Stockholm

Betongvägen 6A, Länna
SE-142 50 Skogås
Tel: +46 (0)8-744 52 50
Fax: +46 (0)8-744 15 57
info@fredricsons.com

Vaggeryd

Ödestuguvägen 40
SE-567 22 Vaggeryd
Tel: +46 (0)393-36 260
Fax: +46 (0)393-36 269
info@fredricsons.com